Used Sale

Used Sale

Used SaleUsed Sale

Your students will need to first create a brand-new account over on the left. Here’s what it appears like: So there’s my dummy course called ‘New Course’ just so we can see what this looks like – Used Sale. Trainees will enter their info and then click ‘sign up’. After doing that, the page changes slightly to this: Given that my account is linked to PayPal, students can examine their cart and click on ‘have a look at with PayPal’ where they’ll be required to their PayPal login or pay page.

You can include more material, but I don’t see anyway to not have the double column design. You can include some reviews or advantages to your checkout page, but they will appear below this checkout box. If they need to have 2 pages, it would be great if students could pay very first and then develop their account second.

With Thinkific, the upsells take place on the course sales page which is not what I ‘d think about an upsell. It’s not what I was expecting. With Thinkific you can add-in an upsell on the thank-you page, but it will not be a 1-click upsell and you will need to set it all up (they do not offer upsells on the thank you page as a feature) (Used Sale).

Used Sale

If you require something more than a simple test to examine if your learners are understanding the material covered in each module, or maybe an easy assessment at the end, then Thinkific tests may not be enough for you – Used Sale. One good feature with Thinkific is that you can construct a big question pool and define the number of concerns that will be utilized in each quiz effort.

Used SaleUsed Sale
Used SaleUsed Sale

Here’s a screenshot of the current rates at the time of this writing. As you can see Thinkific deals a Free plan. That’s what I checked out for my free course. You can do a lot of things with that Free strategy and there are no transaction charges. The next strategy up is the Basic plan which is $49 a month (Used Sale).

Used SaleUsed Sale

The next strategy is the Pro strategy. This one is $99 a month. You’ll get conclusion certificates, the capability to include personal or hidden courses, prerequisite lessons, 2 course admin accounts, 5 course admin account, advanced HTML/CSS editing, advanced course prices, and memberships/bundles. This is an add-on when you’re at the Pro plan phase. Used Sale.